Racing Programmes

Prog/Time Race/Day Notes/Trophy

Programme A (Saturday)

1200 Optimist Class (11th May – 29th June) Hamlet Shield (6th July – 28th Sept) Oppy Salver

1250 Optimist Class (11th May – 29th June) Hamlet Shield (6th July – 28th Sept) Oppy Salver

1345 Class Race I – at Class Weekends*

1445 Combined Allcomers Moth Salver (Allcomers A) Commodore’s Cup (Allcomers B)

1450 Optimist Class (11th May – 29th June) Hamlet Shield (6th July – 28th Sept) Oppy Salver

1545 Class Race II – at Class Weekends*

1635 Combined Allcomers Sparkle Trophy (Overall winner) Tiger Moth Trophy (Yeomans) Ralph Moore Trophy (Mixed ODs) Halcyon Trophy (NODs)

 

Programme B (Sunday)

1030 Class Race III – at Class Weekends*

1125 Optimist Class (21st Apr – 30th June) Relayer Trophy (7th July – 39th Sept) NBYC Shield

1130 Allcomers B Stevenson Cup (Allcomers) Topper Challenge Trophy

1200 River Cruiser Class (21st Apr – 14th July) Forester Cup (11th Aug – 29th Sept) Lateen Trophy

1205 Allcomers A President’s Challenge Cup (excluding River Cruisers)

1310 Class Race IV – at Class Weekends*

1410 Yeoman Class (21st Apr – 21st July) Yeoman Trophy (11th Aug – 29th Sept) NBYC 64 Trophy

1415 Allcomers B Wroxham Sailing Match 1823 Cup (Allcomers) Junior Plate (Lasers) Wayfarers Tankard (Wayfarers) (21st April – 21st July) Benjamin Crowe Challenge Cup (NODs) (11th August – 29th Sept) Clementine Cup (NODs)

1420 Broads O.D. Class Alex Campbell Trophy

1425 Optimist Class (21st Apr – 30th June) Relayer Trophy (7th July – 39th Sept) NBYC Shield

1515 Yare & Bure O.D. Class Sir Henry Holmes Trophy (21st Apr – 21st July) Blue Nun Trophy (11th Aug – 29th Sept) NBYC 88 Trophy (3 class weekends) Endurance Trophy (Most raced & not awarded another YBOD trophy)  Rock Salt Cellar

1520 Stars Sunday Afternoon Points Cup

1605 Yeoman Class Yeoman Handicap Trophy (Fleet Trophy)

1610 Allcomers B Enterprise Challenge Bowl (Allcomers) 

1615 Optimist Class (21st Apr – 30th June) Relayer Trophy (7th July – 39th Sept) NBYC Shield

1640 Combined Allcomers Wroxham Sailing Match 1813 Cup

Programme C (Sunday)

1200 Combined Allcomers Early Bird Trophy

1205 Optimist Class Optimist Glass

1430 Combined Allcomers Early Bird Trophy

1435 Optimist Class Optimist Glass

1600 Combined Allcomers Early Bird Trophy

1605 Optimist Class Optimist Glass

 

*Class Races No points for Class series trophies at own Class Weekends